• Piątek, 19 lipca 2024

Pielęgnacja i uprawa roślin ogrodowych

Słoneczniki to popularne rośliny ogrodowe. Dostarczają zdrowych olejów i są świetną przekąską dla dzieci. Mają okrągły wzór płatków z centralnie umieszczonym dyskiem i są zwrócone w stronę wschodzącego słońca. Te kolorowe rośliny są łatwe w uprawie i utrzymaniu. Symbolizują również lojalność i życzenia. Oprócz tego, że słoneczniki są wspaniałym źródłem witamin i minerałów, są też pięknymi roślinami ogrodowymi. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru roślin odpowiednich dla danego miejsca.

Przed sadzeniem należy sprawdzić poziom pH gleby. Odczyn gleby jest obojętny, gdy wynosi 7,0. Odczyn gleby poniżej tego poziomu jest kwaśny, natomiast powyżej tego poziomu - zasadowy. Różne rodzaje roślin ogrodowych dobrze czują się w różnych typach gleby. Jeśli mieszkasz na obszarze o wysokim pH, poszukaj roślin, które dobrze sobie tam radzą. Do takich roślin należą kamelie i rododendrony.

Można także zbadać poziom pH gleby, aby zdecydować, jakie rodzaje roślin uprawiać w ogrodzie. Większość gleb jest obojętna i ma pH 7,0. Wszystko, co jest poniżej tego poziomu, jest uważane za zasadowe. Poziom pH gleby można ustalić, sprawdzając rośliny. Na przykład, jeśli poziom pH jest niższy niż 7,0, należy rozważyć zasadzenie rośliny o odczynie zasadowym. Jeśli mieszkasz na obszarze o odczynie kwaśnym, spróbuj posadzić kamelie i rododendrony. Dobrym pomysłem jest również miechunka.

Monstera dziurawa

Kolejną wskazówką jest dodanie do gleby materii organicznej. Tego typu gleba jest bogata w materię organiczną i jest rozpuszczalna dla roślin. Aby uzyskać najlepsze wyniki, przed sadzeniem należy dodać do gleby kompost lub torf. Przed zastosowaniem nawozów należy glebę przekompostować. Rośliny te mogą bardzo wysychać, gdy są wystawione na działanie suchego powietrza, dlatego należy dokładnie ściółkować glebę. Po odpowiednim wymieszaniu obu składników uzyskasz piękny, kwiecisty ogród pełen kolorów!

Szukając rośliny do ogrodu, należy pamiętać, że mają one różne wymagania. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebują one bogatej, wilgotnej gleby i pleśni liści. Najlepszym miejscem dla dzikich dzwonków jest cień drzewa lub krzewu. Gatunek ten najlepiej sprawdza się w otwartych, słonecznych lub zacienionych miejscach. Niektóre gatunki mogą być jednak trudne do uprawy w danym klimacie. Należy więc przygotować się na poświęcenie dodatkowego czasu na zdobycie wiedzy o ogrodnictwie.

Stephanotis to piękna roślina kwitnąca o białych lub bladoróżowych kwiatach. Te małe, kłosowate kwiaty są otoczone głęboko zielonymi liśćmi. Rośliny te są przeznaczone przede wszystkim dla doświadczonych ogrodników, ale mogą też rosnąć w środowisku naturalnym. Rośliny te wymagają starannej pielęgnacji i nie należy się z nimi niewłaściwie obchodzić. Należy je umieszczać w słonecznym, ciepłym miejscu. Należy je uprawiać w miejscu o umiarkowanej temperaturze i nasłonecznionym.