Łuparki do drewna - rodzaje
Kupno łupanego drewna opałowego może dość szybko stać się drogie, a jeśli wolisz mieć dobry stos drewna suszącego się i dostępnego na ogniska, inwestycja w łuparkę do drewna jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy w dłuższej perspektywie. Wielu ludzi odkrywa, że mogą uzupełnić swoje dochody, będąc w stanie zapewnić niedrogie drewno opałowe w miejscach, gdzie ludzie są od niego zależni, aby ogrzać się w zimne dni.
Niezależnie od tego, czy chcesz po prostu utrzymać się w magazynie, czy jesteś zainteresowany zrobieniem z tego biznesu, istnieje wiele dostępnych modeli łuparek dostępnych do rozważenia. Przeglądając kilka rodzajów łuparek do drewna, które istnieją, można wybrać najlepszy produkt dla konkretnych potrzeb, z których wszystkie są wyjaśnione poniżej.
CZYM WŁAŚCIWIE JEST ŁUPARKA
Rozłupywarka do kłód jest narzędziem, które zabiera wysiłek z ręcznego rozłupywania drewna. Te różne modele i projekty są specyficzne dla Twoich potrzeb cięcia drewna i są popularne, aby pomóc rozwiązać problem wielu twarzy, gdy próbuje zgromadzić drewno opałowe do różnych zastosowań. Maszyny te zależą od ręcznej, elektrycznej lub gazowej mocy, aby dostarczyć siłę rozłupywania. Wiele z nich wykorzystuje hydraulikę do tworzenia silnych ciśnień, aby obsłużyć zadania o różnej wielkości.
Chociaż mogą się one różnić w stylu od prostych, ręcznych narzędzi do potężnych, dużych maszyn zasilanych gazem, wszystkie mają możliwość ułatwienia pracy przy rozłupywaniu. Czytaj dalej, aby zobaczyć, jakie opcje są dostępne dla Ciebie do wyboru.
POZIOMA VS PIONOWA ROZŁUPYWARKA DO KŁÓD
Aby zacząć wyjaśniać rodzaje łuparek, z których można wybrać, trzeba być świadomym różnic, które istnieją między poziomym i pionowym typu łuparki. Należy również wiedzieć, że istnieją pewne modele, które mogą zrobić oba, i są zazwyczaj większe, bardziej nieporęczne, ale niezwykle wydajne.
PIONOWE SPLITTERY
Jeśli masz kłody o dużej średnicy, które są bardziej gęste w naturze, lub większe ilości drewna do cięcia w danym czasie, pionowa łuparka jest często doskonałym wyborem. Maszyny te są zazwyczaj napędzane gazem i są zaprojektowane tak, aby pozostawić kłody na poziomie ziemi, aby uniknąć podnoszenia cięższych kawałków.
Istnieją mniejsze, bardziej kompaktowe opcje pionowe, jak również zazwyczaj zasilane przez operacje ręczne i są przeznaczone dla właścicieli domów, którzy okazjonalnie rozłupują drewno.
POZIOME ŁUPARKI
Najczęstszą konstrukcją jest model w stylu poziomym, i są wykonane tak, aby uchwycić kłodę, która wymaga podniesienia do pozycji. Wiele gazowych, elektrycznych i ręcznych hydraulicznych, jak również kinetycznych rozłupywarek opiera się na tej konstrukcji dla efektywnego rozłupywania. Chociaż nie zawsze tak potężne jak większość pionowych łuparek, są one dostępne w szerszej gamie stylów i opcji do wyboru.
RODZAJE ROZŁUPYWAREK DO KŁÓD I JAK ONE DZIAŁAJĄ
Podstawowe różnice pomiędzy łuparkami dotyczą tego jak są zasilane i do czego są zdolne. Przed wyborem łuparki należy zawsze zwrócić uwagę na rodzaj łupanych kłód, aby upewnić się, że kupujesz maszynę, która ma siłę do pracy, do której jej potrzebujesz. Rozmiar kłody, rodzaj drewna i wiek kłody to szczegóły, które należy rozważyć, ponieważ wymagają one różnych stopni nacisku do rozłupywania.
ROZŁUPYWARKI PALIWOWE
Modele paliwowe różnią się wielkością od mniejszych, bardziej przenośnych opcji do osobistego rozłupywania drewna opałowego, do mocniejszych, dużych, ciągniętych za sobą maszyn przeznaczonych do ciężkiej pracy i komercyjnych przedsięwzięć. Te rozłupywarki są napędzane przez 4-suwowy silnik, który wytwarza ciśnienie w hydraulicznej pompie olejowej. Po wytworzeniu ciśnienia, olej pod wysokim ciśnieniem aktywuje zawór, który może być zwolniony przez cylinder hydrauliczny w celu rozłupania kłody. Wiele z nich jest również w stanie ciąć zarówno poziomo jak i pionowo.
Plusy
- Najwięcej modeli do wyboru
- Najwięcej mocnych wyborów
- Trwałe, długotrwałe inwestycje
Minusy
- Głośna
- Wymaga regularnej konserwacji
POTRZEBY KONSERWACYJNE:
Rozłupywarki zasilane gazem wymagają regularnej konserwacji, która obejmuje sprawdzanie i wymianę przewodów, wymianę płynu hydraulicznego, smarowanie części ruchomych i utrzymywanie silnika w dobrym stanie (tj. czyszczenie świec zapłonowych i filtra powietrza, czyszczenie gaźnika, prawidłowe poziomowanie oleju i właściwe praktyki przechowywania). Żadna z tych rzeczy nie jest trudna do sprawdzenia i skorygowania w razie potrzeby, ale jest to czasochłonne i wymaga regularnego harmonogramu uwagi. Bez tego możesz napotkać pewne problemy z tym, jak to działa i spędzić więcej czasu niż chcesz, dokonując napraw.
ROZŁUPYWARKI ELEKTRYCZNE
Lekkie i małe w porównaniu do wielu modeli gazowych, łuparki elektryczne są przeznaczone bardziej do użytku domowego, ponieważ są kompaktowe, łatwe w transporcie, dobrze się przechowują i są całkiem niezłe. Działają one bezpośrednio ze standardowego gniazdka 110/120 Volt, co czyni je wygodnym narzędziem, a ponadto można je uruchomić w pomieszczeniach zamkniętych bez obawy o opary z silnika. Są one nieco ograniczone w tym, co mogą obsługiwać, ale średniej wielkości kłody na drewno opałowe nie stanowią problemu dla ich mocy.
Plusy
- Mocne jak na swój rozmiar
- Kompaktowe i łatwe do przenoszenia i przechowywania
- Może być używany w pomieszczeniach zamkniętych
Minusy
- Ograniczenie do większości przeciętnych rozmiarów polan drewna opałowego
- Prawie wszystkie modele są zaprojektowane poziomo
POTRZEBY KONSERWACYJNE:
Ponieważ moc urządzeń zależy od układu hydraulicznego, wymagają one pewnej podstawowej, regularnej konserwacji. Przewody i poziom płynu powinny być regularnie sprawdzane, a świeży płyn hydrauliczny należy wymieniać przy regularnym użytkowaniu lub po długim okresie przechowywania. Ruchome części również wymagają smarowania. Podobnie jak w przypadku każdego narzędzia zasilanego energią elektryczną, należy zawsze sprawdzać przewody pod kątem zużycia.
ROZŁUPYWARKI RĘCZNO-HYDRAULICZNE
Te rozłupywarki polegają na sile człowieka do wytworzenia ciśnienia oleju hydraulicznego do rozłupywania kłód i są faktycznie bardzo wydajne. Mogą one mieć konstrukcję poziomą lub pionową i wymagają użycia uchwytów lub pedału nożnego do poruszania ciśnienia hydraulicznego. Są one idealne dla małych i średnich kłód oraz mniejszych prac związanych z gromadzeniem drewna opałowego i pomagają drastycznie skrócić czas i wysiłek, jaki trzeba włożyć w przygotowanie stosu drewna.
Plusy
- Bardzo wydajne jak na swoją konstrukcję
- Lekkie i łatwe do przechowywania
- Znacznie skracają czas rozłupywania
Minusy
- Długość pni jest często ograniczona
- Wymaga dużo wyginania z powodu niskiego profilu
POTRZEBY KONSERWACYJNE:
Ręczne rozłupywarki są bardzo łatwe w konserwacji, ponieważ mają bardzo podstawową konstrukcję. Ruchome części powinny być smarowane, a płyn hydrauliczny wymieniany lub uzupełniany w razie potrzeby. Niektóre mają sprężyny, które mogą wymagać wymiany z czasem i przy dużym zużyciu.
ROZŁUPYWARKI TRZYPUNKTOWE I ROZŁUPYWARKI O STEROWANIU BURTOWYM
Są to duże, bardzo wydajne maszyny, które można podłączyć bezpośrednio do ciągnika, Bobcata lub ładowarki czołowej w celu uzyskania mocy i możliwości ciągnięcia. Dzięki zdolności do przenoszenia ogromnych ładunków kłód o różnych rozmiarach, ta konstrukcja jest popularna w pracach na farmach i ranczach, przy oczyszczaniu terenu i w firmach komercyjnych.
Plusy
- Niezwykła moc
- Wykorzystuje istniejące źródło zasilania
- Szybko radzi sobie z dużymi ilościami drewna
Minusy
- Wymaga własnego źródła zasilania maszyny
- Niektóre mogą wymagać dołączenia za pomocą własnych środków
POTRZEBY KONSERWACYJNE:
Węże hydrauliczne, płyny i ruchome części wymagają starannej konserwacji. Najprawdopodobniej trzeba będzie również narzędziem rozdzielacza połączenie z maszyną w sposób, który działa dla Ciebie, ponieważ nie wszystkie połączenia są uniwersalne.
ROZŁUPYWARKI KINETYCZNE
Napędzane gazem lub elektrycznie, rozłupywarki kinetyczne nie wykorzystują hydrauliki, lecz zmagazynowaną energię stosowaną przez obracające się koła zamachowe. Uwolnienie tej nagromadzonej energii następuje naraz i umożliwia przerobienie kłód różnej wielkości i w różnym wieku. Pracują one szybko, są bardzo mocne i z łatwością radzą sobie zarówno z dużymi kłodami, jak i zielonym, gęstym drewnem.
Plusy
- Mocna i wygodna
- Z łatwością radzi sobie z dużymi kłodami
- Łatwe do samodzielnego wykonania
Minusy
- Nie tak łatwo znaleźć w porównaniu z innymi stylami
- Może zajmować dużo miejsca na powierzchni
POTRZEBY KONSERWACYJNE:
W przypadku rozłupywarki kinetycznej wymagana jest ogólna konserwacja, taka jak smarowanie ruchomych części i dbanie o silnik gazowy, jeśli jest w niego wyposażony.
ŁUPARKI ŚWIDROWE
Rozłupywarki śrubowe lub ślimakowe są popularnymi maszynami dla majsterkowiczów, chociaż można je znaleźć na sprzedaż lub kupić zestaw do własnych potrzeb. Są one napędzane silnikiem gazowym lub elektrycznym i napędzają obracanie się głowicy śruby, którą popycha się kłody, aby je rozłupać. Są one uważane za bardzo skuteczne i potężne, a ponieważ są one łatwo wykonane, mogą być dostosowane do Twoich potrzeb.
Plusy
- Łatwe do wykonania i dostosowania
- Wysoka skuteczność
- Pozwala na szybką pracę
Minusy
- Ograniczone w tym, jakie można kupić
Sprawdź ofertę łuparek świdrowych i nie tylko na https://alltech-shop.eu/pl/kategorie/606/luparki_swidrowe
POTRZEBY KONSERWACYJNE:
Jak w przypadku każdej rozłupywarki, trzeba smarować wszystkie ruchome części i wymieniać pasek w razie potrzeby. Należy również odpowiednio dbać o silnik gazowy, zwracać uwagę na zużycie przewodu w silnikach elektrycznych i zwracać uwagę na wszelkie niezgodności podczas użytkowania.
PODSUMOWANIE
Jeśli nadal nie jesteś pewien, co może być najlepsze dla Twoich potrzeb, lub są ciekawi różnych modeli w każdej kategorii zawsze można znaleźć miejsce, które sprzedaje lub wynajmuje maszyny do bliższego przyjrzenia się. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić łuparkę do kłód lub gdzie ją wypożyczyć, po prostu poszukaj najbliższego centrum ogrodniczego i budowlanego. Wiele z nich jest również sprzedawanych online, ale nigdy nie jest złym pomysłem, aby zobaczyć z bliska i osobiście dla wielkości i celów użytkowych przed dokonaniem inwestycji.