• Piątek, 29 marca 2024

Na co zwrócić uwagę podczas użytkowania pieca na pellet?

Technologia idzie do przodu bardzo szybko i znacznie ułatwia drobne, codzienne czynności. Tak jest również w dziedzinie ogrzewania. Pellet jako paliwo sprzyjające czystości, wygodzie i ekologii cieszy się coraz większą popularnością. Zrozumiałe jest, że zimowe dni są zbyt długie, by spędzać je na żmudnych czynnościach, takich jak dokładanie drewna do tradycyjnych pieców czy wożenie węgla. Potrzebujemy automatyki do ogrzewania domu, która jest prosta, niezawodna i ekologiczna.

Ten trend spowodował wzrost sprzedaży automatycznych kotłów na pellet. Kocioł na pellet jest dziś dostępny w ofercie niemal wszystkich firm grzewczych - to zdecydowanie inwestycja warta rozważenia. A co jeśli dom został zbudowany wiele lat temu i ma instalację hydrauliczną, która ma zaledwie kilkadziesiąt lat? Do każdego urządzenia można dodać palnik na pelet, aby zmodernizować taki kocioł. Palniki są zwykle instalowane w drzwiach dla kotłów na paliwa stałe. Palnik na pellet do kotłów na ekogroszek znajduje się z boku, gdzie był piec retortowy. Kocioł połączony jest z zasobnikiem na pellet za pomocą podajnika. Sterownik palnika kontroluje pracę palnika, kotła i większości instalacji. Użytkownicy domowych kotłowni nie tracą możliwości spalania drewna na tradycyjnym ruszcie instalując piec na pellet. Można doposażyć istniejące kotły gazowe i olejowe do spalania pelletu. Muszą one posiadać zamkniętą komorę spalania, która umożliwia okresowe gromadzenie popiołu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca na pellet?

Na pierwszym miejscu jest aspekt samoczyszczenia palnika. Na rynku jest wiele opcji na wysokiej jakości pellet. Nie mają one wbudowanego mechanizmu do czyszczenia rusztu. Chociaż są tańsze, ważne jest, aby używać tylko certyfikowanego pelletu wysokiej jakości. Producent nie powie ci, jak często czyścić urządzenie.

Przy wyborze urządzenia powinieneś wziąć pod uwagę łatwość konserwacji. Na przykład, czy łatwo jest uzyskać dostęp do kluczowych elementów? Warto poznać aspekty techniczne różnych pieców na pellet, ponieważ mogą one wpłynąć na łatwość użytkowania. Dowiedz się więcej na https://ladnydom.pl/palnik-na-pellet-czy-to-dobre-rozwiazanie

Palniki możemy podzielić ze względu na ruszt na:

  • Ruszt stały i zgarniacz popiołu to dwie opcje palnika.
  • Palnik z ruchomym rusztem - płaskim lub schodkowym.
  • Ruszt obrotowy służy do ogrzewania palnika.

Pellet

Działanie palnika to drugi najważniejszy aspekt. Piec na pellet wyposażone są w zapalarkę, zwaną również grzałką. Zapala ona niewielkie ilości peletów za pomocą gorącej wody. Większość zapłonników jest ceramiczna i w końcu się wypali. W przypadku niektórych palników wymiana tego elementu wymaga wezwania autoryzowanego serwisu lub demontażu wielu części urządzenia. Istnieją pewne urządzenia, które nie wymagają narzędzi do wymiany.

Trzecim ważnym elementem jest bezpieczeństwo. Część systemów podawania paliwa wykonana jest z rur spiropipe, które w przypadku awarii topią się w wysokiej temperaturze. Jest to jednak najlepsze zabezpieczenie przed pożarem.

Należy zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada czujnik temperatury palnika, czy też termokontrolę mechaniczną, która po przekroczeniu określonego progu wyłącza całe urządzenie. Ważne jest mechaniczne zabezpieczenie przed cofaniem się płomienia. W przemyśle drzewnym szeroko stosowane są ogniwa, zwane też dozownikami ogniw. Zapewniają one skuteczną ochronę.

Klapa przeciwpożarowa to kolejna metoda zabezpieczenia drogi podawania paliwa. Zapobiega ona cofaniu się płomienia. Pozwala na przepływ paliwa w dół, ale nie gazów lub ognia do góry. Wiele z nich wymaga regulacji i konserwacji. Istnieją jednak również innowacyjne rozwiązania, które całkowicie eliminują konieczność konserwacji - oparte na grawitacji. Wydawałoby się, że jest to podstawowa opcja ochrony, więc można by ją uznać za obowiązkową. Jednak nie wszystkie palniki posiadają tego typu celę lub klapę.