• Piątek, 20 września 2024

Jakie wybrać drewno konstrukcyjne? Przegląd podstawowych rodzajów

Drewno jest materiałem konstrukcyjnym o niezwykłych właściwościach. Nie dość, że jest tanie to jeszcze ekologiczne, a przy tym bardzo wytrzymałe. Można wykorzystać je do stworzenia każdego elementu konstrukcyjnego budynku. Świetnie przenosi obciążenia, dlatego nadaje się do stworzenia więźby dachowej oraz ścian domu. Poznaj wszystkie dostępne rodzaju drewna konstrukcyjnego.

Drewno konstrukcyjne lite C24

Drewno lite C24 to materiał świerkowy, który otrzymał klasę C24 pod względem wytrzymałości na uszkodzenia i obciążenia. Jest typowym materiałem budowlanym, zgodnym z normami i przepisami budowlanymi, gwarantującym bezpieczne wykorzystanie w celach konstrukcyjnych.

Drewno C24 można przeznaczyć na konstrukcję dachu, ścian, stropów i stworzenie całych domów szkieletowych. Materiał jest poddawany profesjonalnemu struganiu i suszeniu komorowemu, czego pilnuje Best Timber Polska. Wilgotność utrzymywana jest na poziomie 15-18%, dlatego konstrukcja zachowuje stabilność wymiarową bez większych problemów.

Co oznacza, że drewno konstrukcyjne jest lite? Nie jest łączone na mikrowczepach, dlatego długość pojedynczej belki może wynosić nawet 6 metrów. Jeżeli chodzi o grubość, to można zdecydować się na materiał mający 45 lub 60 mm, a jego szerokość może wynosić nawet do 2,5 cm. Podane wymiary świetnie sprawdzają się w przypadku konstruowania domów szkieletowych, bardzo popularnych w ostatnim czasie także w Polsce.

Drewno konstrukcyjne C24 odznacza się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia, zachowuje sztywność i stabilność wymiarową, co jest ogromnym atutem. Stanowi jeden z najlepszych rodzajów drewna wykorzystywanego do celów budowlanych.

Drewno konstrukcyjne KVH

KVH to także drewno konstrukcyjne lite o nowoczesnych właściwościach, zgodnych z aktualnymi przepisami i normami budowlanymi. Przed trafieniem do sprzedaży, materiał jest starannie suszony, poddawany profesjonalnej obróbce, sortowany pod względem wytrzymałości.

Cechą charakterystyczną KVH jest klejenie wzdłużne na mikrowczepy. Materiał powstaje z różnych gatunków drewna, zarówno iglastych, jak i liściastych. Można zdecydować się na złożenie zamówienia na partie mające różne wymiary. Co ważne, stabilność pod względem wymiarów jest bardzo duża, dlatego do celów konstrukcyjnych nadaje się znakomicie. Nie wykazuje tendencji do skręcania i pękania. Jest to możliwe ze względu na specyficzny sposób wykonanego cięcia, jak i utrzymywanie niskiej wilgotności.

Drewno KVH jest suszone komorowo, dlatego wszystkie substancje wabiące insekty i powodujące rozwój grzybów i bakterii są z niego usuwane. Materiał można wykorzystać bez żadnej dodatkowej impregnacji chemicznej. Wysoka temperatura skutecznie zabezpiecza go przed czynnikami zewnętrznymi.

Wykorzystanie drewna konstrukcyjnego KVH w budownictwie jest szerokie. Przede wszystkim nadaje się do tworzenia konstrukcji nośnych i usztywniania belek, wsporników, krokwi, słupów i innych elementów ściennych, dachowych i stropowych.

Pod względem wytrzymałości, w ramach normy EN1912 otrzymało klasę C24. Jeżeli chodzi o dopuszczalną wilgotność tego drewna to wynosi ona 15-18%. Cechą szczególną, wpływającą na trwałość materiału jest cięcie prosto z klocka. Kantówki wycinane są bez rdzenia lub z rdzeniem wzdłuż linii rdzenia. Minimalizuje to skłonność do pękania.

Warto wspomnieć, że drewno KVH podlega także podziałowi na dwie klasy jakości:

  • KVH Si – można zastosować materiał w miejscach widocznych,
  • KVH NSi – można zastosować materiał w miejscach niewidocznych.

Drewno klejone warstwowo BSH

BSH to wysokiej jakości materiał drewniany, który nie cieszy się jeszcze aż tak dużą popularnością w Polsce, jak w innych europejskich krajach. Powstaje przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii. Pozwala to na stworzenia drewna, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie są wymagane najwyższe parametry wytrzymałościowe oraz konieczna jest stabilność wymiarowa. Bez żadnych problemów możesz zdecydować się na BSH jako alternatywę dla innych materiałów konstrukcyjnych.

Drewno klejone warstwowo posiada większe możliwości nośne i wymiarowe niż wyżej wymienione rodzaje drewna konstrukcyjnego. Jest tworzone z trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli pozyskiwanych z drewna iglastego.

Parametry, jakie posiada drewno BSH pozwalają na jego wykorzystanie w konstrukcjach nośnych  o dużej rozpiętości oraz znacznych obciążeniach. Z powodzeniem z tego materiału można wykonać wielkopowierzchniowe hale sportowe, produkcyjne czy magazynowe.

Bardzo dużą zaletą BSH jest brak pęcznienia i odkształcania się. Materiał jest bardzo odporny na działanie wilgoci i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zastosowana impregnacja czy suszenie komorowe gwarantują pełną ochronę przed insektami, grzybami oraz pleśnią.

Wielu architektów uważa materiał BSH za wręcz idealny, ze względu na stabilność wymiarową oraz prostą obróbkę. Pozwala on na realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów konstrukcyjnych, co jest ogromnym atutem.