• Wtorek, 28 maja 2024

Jak odtworzyć prowansalski projekt ogrodu?

W ogrodzie prowansalskim stosuje się delikatne kolory i niewiele roślin wiecznie zielonych. Niektóre rośliny rosną w glebie o swobodnym odpływie i są odporne na suszę, jak np. irys brodaty. Rośliny te muszą być sadzone sukcesywnie, aby dobrze się rozwijały. Ponadto ogród prowansalski potrzebuje przyjaznego patio. Aby przestrzeń wydawała się jeszcze bardziej osobliwa, warto rozważyć dużą metalową pergolę, która pomieści pachnące pnącza.

Głównym celem ogrodu prowansalskiego jest stworzenie relaksującej przestrzeni, w której można usiąść i cieszyć się ogrodem. Użycie zwietrzałych, lokalnych materiałów dodaje autentyczności krajobrazowi. Miejscowi kamieniarze wykonali mury z suchego kamienia i wolnostojące kamienne słupy. Ocalałe kostki brukowe oraz starożytna fontanna i strumień dodają kolejnych wieków do estetyki ogrodu. Mieszanka naturalnych materiałów zapewnia, że ogród jest w harmonii z historycznym budynkiem gospodarczym.

Rośliny, które sprawiają, że ogród prowansalski wygląda jak prawdziwa francuska posiadłość wiejska, to szałwia, rozmaryn, lawenda, szałwia, viburnum i oleander. Choć rośliny te pochodzą z regionu Prowansji, wiele z nich może rosnąć także w naszym klimacie. Możesz również użyć innych roślin, które mają podobne cechy i kolor.

W XXI wieku formalne francuskie ogrody mają niewielki wpływ na ogrodników w Ameryce Północnej. W rzeczywistości, ikoniczna wanna wersalska stała się popularnym mieszkaniem dla zacienionej przestrzeni, a parterre może być łatwo replikowany na dupleksie. Ponadto twarde materiały są często pozyskiwane lokalnie, takie jak drewno lub bambus.

Ogród prowansalski to zazwyczaj krajobraz, który zmienia się przez wszystkie pory roku. Krajobraz charakteryzuje się bujnymi nasadzeniami, które mogą być używane przez wszystkie pory roku. Kilka z roślin jest rocznych i wieloletnich. Ogród jest przeznaczony do utrzymania przez cztery sezony. Ten styl projektowania jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą mieć współczesny ogród.

Projekty ogrodów w regionie Prowansji mogą być łatwo replikowane w Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak klimat jest zbyt gorący, a ziemia sucha, ogród prowansalski prawdopodobnie nie jest najbardziej praktyczną opcją. Niemniej jednak można odtworzyć kluczowe elementy ogrodu prowansalskiego w miejscach nasłonecznionych. Niektóre z tradycyjnych elementów to mury z suchego kamienia i meandrujące ścieżki żwirowe. Można również dodać głazy lub większe skały jako obrzeża.

Zobacz także: Co to jest ogród zimowy?

Najbardziej klasyczne rośliny typowe dla ogrodów prowansalskich to bzy i lawenda. Oprócz kwiatów można również zastosować rośliny rodzime, takie jak rozmaryn. Można je obficie posadzić i w ten sposób nadać krajobrazowi spójny charakter. Świetnym wyborem jest również dziki śródziemnomorski privet, którego wąskie, wiecznie zielone liście dobrze reagują na przycinanie.

Styl prowansalski ma wiele elementów prostej elegancji i piękna. Odzwierciedla wiejski krajobraz, jednocześnie patrząc do wewnątrz. Ogród jest często uzupełniany przez lustrzany basen odbijający. Lustrzany basen służy jako trzeci wymiar projektu. Zapewnia również miejsce na relaks po długim dniu zwiedzania. Ogród jest często centralnym punktem domu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o otaczającym krajobrazie.

Projekt ogrodu prowansalskiego charakteryzuje się silną symetrią. Kwadratowe rabaty służą do podkreślenia różnorodności kolorowych kwiatów i roślin liściastych. Większe ogrody mogą mieć centralnie umieszczony wodotrysk lub basen. Kwiaty są podporządkowane liściom i zapewniają pionowe i poziome zainteresowanie. Zazwyczaj trawnik jest kwadratowy lub prostokątny. W cieplejszym klimacie stosuje się rośliny takie jak Strelitzia i Canna.