• Piątek, 20 września 2024

Jak wykorzystać płytki marmurowe w swoim domu?

Płytki marmurowe stanowią unikalny materiał wykończeniowy, wyróżniający się rozmaitymi odcieniami oraz bogatym wzornictwem. Istnieje możliwość wykorzystania go na różne sposoby, stąd jego popularność. W jaki sposób zastosować płytki marmurowe w łazience oraz pozostałych pomieszczeniach domowych? Co jest ważne w czasie projektowania?

Zalety i właściwości płytek marmurowych

Marmur jest eleganckim i niezwykle szlachetnym kamieniem. Swoje zastosowanie znajdował już w okresie starożytnym, i dzieje się to po dziś dzień. Jego atut stanowi wielka rozmaitość odcieni oraz barw. Rozmaite typy kamienia pozwalają na stosowanie rozwiązań odważnych oraz kontrastów. Jest on także dostępny w barwach pastelowych oraz stonowanych, między innymi jak szarości, beże czy odcienie bieli. Zastosowanie marmuru oraz jego właściwości użytkowe w nieznaczny sposób różnią się od granitu. Właściwością marmuru jest to, że jest bardziej miękki, a także w szybszy sposób chłonie wilgoć. Jeśli jednak zastosowane zostaną właściwe impregnaty, to stanowi on wówczas trwałe wykończenia domów. Warto również sprawdzić twardość marmuru. Jest ona bowiem zależna od powierzchni, na której kamień będzie się znajdował. Mierzona jest ona w skali Mohsa. W sytuacji, gdy wartość wybranego przez nas materiału wynosi 2 bądź 3 w skali twardości – jest to oznaka tego, że łatwiej będzie porysować ten typ marmuru, np. gwoździem. Dlatego im wyższa jest liczba w skali Mohsa, tym nasz kamień będzie trwalszy.

Płytki kamienne, takie jak granit czy marmur, są naturalnym materiałem znakomicie przewodzącym ciepło. Jeśli rozważamy ogrzewanie podłogowe w naszym mieszkaniu, to kamień w sposób równomierny oraz szybki rozprowadzi ciepło na całej powierzchni pomieszczeń.

Płytki marmurowe w przedpokoju lub łazience są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą kupować drogi impregnatów ani tracić wiele czasu podczas sprzątania. Marmur wykazuje się także odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwością w jego pielęgnowaniu. Stosuje się go we wnętrzach rustykalnych oraz nowoczesnych. Komponuje się on z plastikiem, drewnem, metalem oraz nowoczesnymi aranżacjami.

Praktyczne wskazówki dotyczące płytek marmurowych

Marmurowe płytki wykorzystywane w aranżacji mieszkania gwarantują nam rozmaite możliwości. Części z kamienia bądź płytki marmuropodobne przypadną do gustu nie tylko koneserom wnętrz, lecz również tym, którzy gustuję w delikatnej elegancji oraz szyku.

Do najczęstszych zastosowań marmuru w domu należą:

- schody,

- parapety,

- wielkoformatowe posadzki w łazienkach, kuchni oraz korytarzu,

- blaty łazienkowe i kuchenne,

- kominki,

- cokoły – posiadające nietypowy profil lub proste,

- elewacje wewnętrzne oraz zewnętrze.

Na rynku znajdują się typowe wielkości płytek. Wyróżniamy takie jak: 30 x 30 cm, 61 x 30 cm, 40 x 40 cm, 60 x 40 cm, 60 x 60 cm, 60 x 90 cm, 60 x 120 cm. Istnieje jednak możliwość zamówienia wybranego przez nas formatu. Wydłuża to wprawdzie czas realizacji zamówienia, jednak zapewnia idealne dopasowanie płytek marmurowych do powierzchni łazienki bądź kuchni.

Choć płytki marmurowe w przeważającej większości są wykorzystywane na podłogach, to ostatnio chętnie są kładzione również na ściany czy inne pochyłe powierzchnie. W przypadku gdy zależy nam na użyciu w ten sposób większego elementu kamienia, to musimy pamiętać o właściwym stelażu i zabezpieczeniach. Jeśli użyjemy wyłącznie kleju, to istnieje możliwość, że nie zostaną one utrzymane w pionowej pozycji, co wiąże się z zagrożeniem oderwania od ściany oraz zniszczenia kamienia. Z uwagi na to, do dużych powierzchni pionowych poleca się płytki, które imitują kamień. Są one łatwiejsze w montażu oraz lżejsze.

Kamienne płytki typu granit czy marmur warto na początku ułożyć „na sucho”, by przekonać się, czy zaoferują nam pożądany rezultat. Z racji na rozmaitość pęknięć, odcieni oraz wzorów najlepiej początkowo poukładać je na różne sposoby, zanim je ostatecznie przykleimy.

Wykorzystanie płytek marmurowych – gdzie?

Nie ma zbyt wielu materiałów, które posiadają tak dużo cennych możliwości jak marmur. Kamień sprawdzi się w różnych pomieszczeniach, również tych często użytkowanych, jak salon czy korytarz. Biała odmiana kamienia ładnie podkreśli czystość w łazience, zaś płytki marmuropodobne zastosowane przed domem lub w korytarzu będą łatwe do czyszczenia i zagwarantują nam zabezpieczenie przed wilgocią.

Gdzie i jak zastosować marmur w kuchni?

Najwięcej ofert spotkanych na rynku dotyczy płytek marmurowych do kuchni. W czasie ich wybierania, należy kierować się ich praktycznością oraz typem reszty dodatków. Amatorzy kamienia wybierają zwykle marmur Calacatta, występujący w odcieniu białym ze smugami oraz żyłkami na powierzchni. Pasuje on do stali nierdzewnej i daje efekt rozświetlenia wnętrza. Płytki które imitują marmur przypadną do gustu tym, którzy boją się brudu niedającego się usunąć zwyczajną ścierką.

Płytki marmurowe przeznaczone do kuchni należy w sposób regularny impregnować. Marmur względnie szybko wykazuje reakcje na płyny oraz kwasy, mogące na stałe wniknąć w jego strukturę (np. olej, wino, ciemne sosy). Weźmy pod uwagę, że nie wszystkie środki nadają się do konserwacji tego materiału. Należy wybierać te, które nie wpływają na zmianę koloru marmuru i które pozostawiają niewidoczną warstwę. W sytuacji gdy obawiamy się brudu i skaz, najlepiej będzie zainwestować w płytki imitujące kamień. Można je szybciej umyć i odświeżyć. Jeżeli kupimy płytki imitujące marmur wysokiej jakości, to nie powinniśmy dostrzegać znaczącej różnicy.

Poszukujecie pomysłu na marmur do kuchni? Istnieje sporo możliwych rozwiązań. Możliwe jest użycie ich na ścianach czy na podłodze, niedaleko kuchenki, płyty grzewczej, zlewu bądź piekarnika. Większe kawałki kamienia mogą być stosowane jako podstawki pod talerze czy garnki bądź deski do krojenia.

Aktualnie w aranżacjach kuchennych panuje moda na Scandi Chic, co stanowi połączenie marmuru z subtelnymi częściami złota, srebra albo mosiądzu. Istotne do zapamiętania jest, by płyty imitujące marmur albo sam kamień zajmowały tylko niewielką część przestrzeni, nie zaś ją całą.

Płytki marmurowe do łazienki. Jak i gdzie je stosować?

Łazienka może okazać się wyzwaniem, gdy chcemy zastosować w niej marmur. Jest to bowiem materiał, który łatwo wchłania wilgoć, dlatego będziemy musieli często dokonywać konserwacji oraz dokładnego suszenia. Łatwiejsze będzie postawienie na płytki marmuropodobne. Nieważne jednak co wybierzemy, zawsze będziemy mieli wiele możliwości aranżacji. Ciekawą opcją jest marmur Carrara. Jest on białym kamieniem z subtelnymi żyłkami, dzięki któremu można optycznie powiększyć przestrzeń łazienek. Popularnością cieszą się też płytki Crema Marfil. Pasują one do jasnych i ciemnych kolorów. Ten rodzaj płytek ma wielką zaletę – przez swe bogate zdobienia ukrywa ewentualne zabrudzenia. Dobrze jest go wykorzystać w niektórych szczegółach w pomieszczeniu. Poza stopniami schodów, podestami, stolikami i półkami występują też kamienne umywalki, wanny, części dekoracyjne wokół luster, toalet czy baterii łazienkowych. Istnieją również kubki na szczoteczki, uchwyty na papier toaletowy, dozowniki na mydło. Są one łatwe w czyszczeniu. Wielkość płytek należy dopasować do powierzchni łazienki. Płytki z marmuru zwykle dedykuje się niewielkim pomieszczeniom, ich długość nie jest większa niż 30-40 cm. Do ścian można wybrać cieńsze płytki o podłużnym lub prostokątnym kształcie bądź płytki imitujące marmur.

Jak i gdzie zastosować płytki marmurowe w przedpokoju?

Schody z marmuru są jednym z najciekawszych części w domu. Należy mieć na uwadze jednak to, że marmur jest śliski, zatem nie poleca się do go dzieci i osób starszych. Najlepiej zaprojektować szersze stopnie bądź uzupełnić go balustradą. Jeżeli przedpokój nie jest dobrze oświetlony, to najlepiej wybrać płytki jasne, takie jak w innych częściach domu. Zwiększają one optycznie przestrzeń. Płytki nadają się też przed wejście do domu lub do kotłowni. W przypadku prawdziwego, właściwie zaimpregnowanego kamienia, będzie on odporny na zmiany temperatur i warunki atmosferyczne. Jeśli preferujesz ciemne podłogi, to postaw na odcień Nagro Marquina. Stanowi on czarny materiał z kreskami i załamaniami, przez co nie widać na nim brudu. W przedpokoju sprawdzi się połączenie marmuru z drewnem i tworzenie z tego interesujących wzorów. Modne jest przechodzenie płytek w drewno, a także ich nieregularne wykończenie.

Płytki jak marmur – niecodzienne zastosowanie materiału w aranżacjach

Marmur jest coraz częściej wybierany do aranżacji domów. Interesującym pomysłem może być wybranie ostrego koloru marmuru na ścianie zamiast tapety. Możliwe jest pokrycie całej powierzchni bądź jedynie jej części z pozostawieniem nierównych krawędzi. Można też wybrać gładki brzeg, przykładowo na wysokości pasa. Pas z kamienia będzie też służył jako zabezpieczenie dolnych elementów ściany przed uszkodzeniami oraz zabrudzeniami.

Marmur nadaje się też do budowy kominków, bo dobrze przewodzi ciepło. Sporej wielkości kawałki marmuru można wykorzystać w salonie albo łazience zamiast obrazu na ścianie. Najlepiej, aby kolorystycznie nawiązywał on do blatu bądź podłogi.

Marmurowe płytki nadają się też do powierzchni roboczych w kuchni. 

Wersja dla odważnych to marmur w łazience, gdzie poza dodatkami bądź elementami z kamienia, takich jak blat czy umywalka, będzie cała kamienna wanna. Wanny z marmuru są niezwykle eleganckie, jednak ich wada to to, że nie zatrzymują ciepła. Jeśli preferujemy długie kąpiele, to postawmy także na dodatkowe ocieplenie styropianem.

Nieważne co wybierzemy, marmur w domu zawsze prezentuje się elegancko. Polecamy się zapoznać z ofertą płytek marmurowych na modnalazienka.plChoć jest wymagający pod względem konserwacji, to stanowi trwały surowiec, który posłuży na długo i umożliwi rozmaite zmiany w aranżacji.