• Piątek, 19 lipca 2024

Jak zaprojektować i urządzić mały salon?

Wszystkie przestrzenie stanowią wyzwanie projektowe, ale ponieważ pokój dzienny jest miejscem, w którym prawdopodobnie spędzasz najwięcej czasu (a na pewno ten jeden gość przeżywa najwięcej), zaprojektowanie małego może być szczególnie trudne. Jak zachować równowagę pomiędzy tym, by pokój był jak najbardziej przestronny, a jednocześnie zapewniał dodatkowe miejsca siedzące? Jak zaprojektować salon? Jakie meble należy wybrać i gdzie je umieścić? Oto wskazówki projektowe, które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń na rozmieszczenie mebli w małych salonach. Zaczynajmy.

Jak prawidłowo zaaranżować meble

1. Używaj luster i tapet. Mały salon, zwłaszcza jeśli jest krótki na okna, może czuć się nieco zamknięty w środku. Stwórz punkt centralny, wzmocnij światło i dodaj głębi - wszystko na raz, paprując ścianę i zawieszając na niej lustro. Jeśli możesz ustawić lustro naprzeciwko okna, tym lepiej - lustro będzie odbijać widok na zewnątrz, sprawiając wrażenie dodatkowego okna.

Układ: Wyśrodkuj fotelik miłosny na sparowanej ścianie, oflankowany parą pasujących stołów bocznych i lamp. Duża tkana otomana może służyć jako stolik do kawy lub dodatkowe siedzenie. Jeśli jest miejsce, w tym układzie można pracować w dodatkowym (małym) fotelu lub dwóch naprzeciwko siedzenia miłosnego. Miejsca siedzące: dwa do czterech.

2. Dodaj ukryty schowek. Wybierz meble z wbudowanym schowkiem, aby ograniczyć bałagan. Kufer lub schowek otomana jako stolik do kawy działa dobrze. Wzdłuż obwodu pokoju wypróbuj małą komodę lub małą kredensę zamiast stolika na konsolę, aby zwiększyć możliwości przechowywania.

3. Wybierz meble o małej skali. Meble do salonu to coś więcej niż pełnowymiarowe sofy i nieporęczne fotele. Sklepy z antykami są świetnym miejscem do szukania mebli na małą skalę, ponieważ przeciętny rozmiar pokoju był zazwyczaj dość mały aż do ostatniego półwiecza lub tak. Poszukaj małych stołówek, ulubionych siedzisk i krzeseł, które mogą zadziałać w Twojej przestrzeni.

Układ: Siedzenie miłosne jest wyśrodkowane przed oknem wykuszowym, z małymi stolikami po obu stronach. Para foteli Ludwika XVI siedzi naprzeciwko kanapy, a pomiędzy nimi znajduje się pień jako stolik kawowy. Na ścianie po przekątnej od sofy znajduje się antyczny dekorator, a naprzeciwko niego wąski stół konsolowy. Siedziska: sześć.

4. Spójrz w górę. Jeśli twój mały salon jest obdarzony wysokimi sufitami, wykorzystaj w pełni tę dodatkową przestrzeń! Podczas gdy pionowa przestrzeń nie pomaga przy ściskaniu się w dodatkowym siedzeniu, przyciąganie wzroku do góry pomaga sprawiać wrażenie, że twój pokój jest o wiele większy i wspanialszy, niż mogłoby się wydawać w innym przypadku. Wypełnij przestrzeń pionową galerią sztuki eklektycznej.

5. Całkowicie wypełnij róg. To trochę sprzeczne z intuicją, ale jeśli masz mały narożnik przestrzeni salonu, czasami idąc z największym kawałkiem mebli możliwe rzeczywiście może sprawić, że poczujesz się większy. Dlaczego? Duża część (jak ta pokazana tutaj) jest wygodna i może pomieścić mnóstwo osób - ale ponieważ czyta się ją jako jedną całość, pomaga ona poczuć się w pokoju bez bałaganu. Nowoczesny segment z czystymi, prostymi liniami działa lepiej na małej przestrzeni niż wersja przepełniona.

Układ: W jednym z narożników znajduje się dopasowana kanapa segmentowa, z parą skórzanych, składanych taboretów wciągniętych blisko siebie w celu stworzenia konwersacyjnej grupy. Wypełnij grupę pantoflem, jeśli masz pokój. Siedziska: siedem lub osiem.