• Piątek, 19 lipca 2024

10 Proste zasady dekoracji rozmieszczenia mebli

Układanie mebli może być trudnym zadaniem. Kiedy masz do czynienia z pustym pokojem, wypełnianie go w sposób, który jest zarówno praktyczny, jak i estetyczny, może wydawać się przytłaczającym zadaniem. Jednak na przestrzeni lat projektanci wnętrz dostrzegli wiele prostych, łatwych do zastosowania zasad, które działają. Wystarczy przestrzegać tych zdroworozsądkowych zasad, a przekonasz się, że aranżacja mebli nie jest przecież aż tak przerażająca.

Wybierz punkt centralny

Nigdy nie lekceważ potęgi punktu centralnego w pomieszczeniu. Czasami pojawiają się one w sposób naturalny, np. gdy masz widoczne okno lub wbudowany płaszcz kominkowy, a innym razem musisz je stworzyć sam, jak w przypadku urządzeń multimedialnych i telewizorów. Niezależnie od tego, jaki punkt centralny wybierzesz, podejmij decyzję i trzymaj się go. Będziesz chciał jak najbardziej uporządkować meble wokół niego.

Don't Push Furniture Against the Walls

Rozmiar pokój dyktuje jak daleko ty możesz ciągnąć twój meble daleko od ścian, ale nawet w małej przestrzeni, ty chcesz dawać kawałkom trochę oddychać pokój pozwolić kilka cali między plecami meble kawałki i ściany. Pomimo powszechnego przekonania, ta odrobina przestrzeni może sprawić, że pokoje poczują się większe. Oczywiście, jeśli masz większą przestrzeń, możesz swobodnie zaaranżować meble w taki sposób, aby na środku pokoju powstawały obszary do rozmowy, pozostawiając kilka stóp pomiędzy ścianami a meblami.

Tworzenie Obszarów Rozmowy

Ludzie powinni naturalnie móc rozmawiać ze sobą bez konieczności dźwigania karku czy krzyczenia przez całe pomieszczenie. Należy ustawić kanapy i krzesła tak, aby były zwrócone do siebie (niekoniecznie prosto, ale blisko), a więc na tyle blisko, aby ludzie mogli rozmawiać bez podnoszenia głosu. Jeśli pomieszczenie jest zbyt duże, należy utworzyć wiele obszarów do rozmowy.

Znajdź równowagę podczas układania mebli

Równowaga jest zawsze ważna w dekoracji, a nigdy bardziej niż przy układaniu mebli i innych przedmiotów w salonie. Rozważa zarówno rozmiar jak i rozmieszczenie różnych kawałków, upewniając się, że nie zgrupować wszystkich dużych lub małych kawałków w jednym obszarze lub po jednej stronie pokoju, które mogą sprawić, że przestrzeń będzie się czuć pochylona i trochę niespokojna. Upewnij się również, że istnieje różnorodność kształtów - jeśli masz prosto ułożone siedzenia, na przykład rozważ okrągły stolik do kawy.

Weź pod uwagę przepływ ruchu drogowego

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy układaniu mebli w każdym pomieszczeniu jest ruch uliczny. Ludzie nie powinni potykać się o meble, ani o siebie nawzajem, aby przejść przez pomieszczenie. Upewnij się, że między stołem kawowym a sofą oraz między krzesłami znajduje się kilka stóp (daj lub weź kilka cali). Stwórzcie wyraźną ścieżkę, aby ludzie mogli bez przeszkód przechodzić z jednego końca pokoju na drugi.

Użyj dywaników o właściwym rozmiarze

Dywaniki obszarowe są pod meblami - wszystkie meble, jeśli potrafisz sobie z nimi poradzić. Odsłonięcie niektórych podłóg wokół krawędzi pokoju jest w porządku, ale kiedy używasz dywanu obszarowego, upewnij się, że jest on wystarczająco duży, aby wszystkie meble w układzie siedzenia mogły na nim spoczywać. Przynajmniej chcesz, aby przednie nogi dużych kawałków siedziały na dywaniku (plecy mogą być na podłodze, jeśli to konieczne).

Zdobądź duży stolik do kawy

Jeśli chodzi o stoliki do kawy, to częściej większe niż nie, jest lepsze. Duży stolik w środku miejsca siedzącego jest świetny zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Stanowi on kotwicę dla pomieszczenia i pozostawia dużo miejsca dla osób, które mogą odstawić napoje lub pokazać ulubione akcesoria. Duży stół oferuje również łatwiejszy dostęp z miejsc wokół niego. Należy jednak zadbać o to, aby między siedzeniami a stolikiem pozostało wystarczająco dużo miejsca, aby ludzie mogli przez niego przejść (około 18 cali). A jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego dużego stolika, dobrym zamiennikiem mogą być dwa mniejsze stoliki lub inny alternatywny stolik.

Połóż stoliki na wysokości ramion

Każde miejsce powinno mieć łatwy dostęp do stolika bocznego lub stolika do kawy. Unikaj układów, które zmuszają ludzi do przesuwania się z miejsc siedzących w celu położenia się lub pobierania napojów. Jeśli chodzi o wysokość stolika, należy unikać układów, które zmuszają ludzi do przesuwania się z miejsc siedzących w celu ustawienia lub pobrania napojów:

Stoliki boczne powinny mieć mniej więcej taką samą wysokość, jak pobliskie ramiona krzeseł (jeśli nie jest to możliwe, to lepiej obniżyć).
W przypadku stołów do kawy wysokość powinna być taka sama jak wysokość siedzisk na krześle/sofie lub niższa.

Niech będzie światło

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego pomieszczenia i zbyt często jest zaniedbywane. Zawsze używaj mieszanki oświetlenia sufitowego, lamp podłogowych i lamp stołowych (i kinkietów, jeśli możesz). Lampa podłogowa świetnie wygląda na końcu kanapy lub za krzesłem akcentującym. Lampy stołowe pięknie wyglądają na stołach bocznych, półkach, a nawet na kominkach. Oświetlenie musi być umieszczone na różnych poziomach, aby było odpowiednio wyważone, więc używaj różnych opraw swobodnie w całym pomieszczeniu.

Korzystaj z dzieł sztuki o właściwej wielkości 

Rzeczy, które są zawieszone na ścianie - niezależnie od tego, czy jest to sztuka, lustro, czy rzeźba - muszą być umieszczone strategicznie i proporcjonalnie do mebli. Nie wieszaj na przykład malutkiego zdjęcia nad tylną częścią kanapy; zamiast tego użyj dużego kawałka, który jest w przybliżeniu w dwóch trzecich długości kanapy, lub użyj grup elementów. Jeśli jesteś absolutnie zdeterminowany, aby użyć konkretnego dzieła sztuki, które jest zbyt małe, umieść je w większej ramie z dużą matą wokół niej, aby mogło utrzymać swoje własne, gdy jest umieszczone w pobliżu dużego mebla. 

Łącząc wszystko razem

Gdy przychodzi do układać meble i akcesoria, ja jest najlepszy planować naprzód jeżeli twój plan wymaga kupować nowe kawałki. Albo używa online podłogowego planistę lub staromodny wykres papier szkicować out twój pragnącego podłogowego plan. Ja jest jedynym surefire sposobem znać czy rzeczy dopasowują sposób ty chcesz czy nie.