• Sobota, 24 lutego 2024

Projektowanie łazienki krok po kroku

Łazienka to miejsce relaksu, pomieszczenie, w którym można wziąć kąpiel i poddać się cotygodniowemu zabiegowi SPA. W żadnym innym pomieszczeniu funkcjonalność i design nie są tak ściśle splecione, co powinno tworzyć przytulne i relaksujące środowisko, a jednocześnie uwzględniać wszystkie niezbędne miejsca do przechowywania. Inteligentny projekt łazienki może zrobić dużą różnicę w małej przestrzeni. 

Projektowanie łazienki krok po kroku 

  1. Pierwszym krokiem w planowaniu projektu łazienki jest określenie układu pomieszczenia.
  2. Drugi krok to ustalenie budżetu - trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z remontem łazienki, usługą fachowców i zakupem wszystkich materiałów.  Pamiętaj, aby wybrać materiały, które są odporne na pleśń i wodę. 
  3. Kolejnym krokiem jest wybór armatury i akcesoriów łazienkowych.
  4. Następnie należy stworzyć plan projektu. Twój projekt łazienki musi również uwzględniać funkcjonalne potrzeby Twojej rodziny i dostępną przestrzeń. Na przykład nie jest dobrym pomysłem instalowanie wanny w małej przestrzeni. Możesz tak zaplanować łazienkę, aby zmaksymalizować przestrzeń. To może być dobry pomysł, jeśli pomieszczenie jest bardzo małe. Znajdź projekt, który Ci się podoba. Potraktuj to jako inspirację. Łazienki są wszechstronne i mogą być zaprojektowane w dowolny sposób. Możesz łączyć projekty i koncepcje.

Dowiedz się więcej: Projektowanie i aranżacja łazienki krok po kroku 

łazienka

Jaka powinna być funkcjonalna łazienka?

Łazienka powinna być jasna i dobrze oświetlona, nawet jeśli jest mała. Zaleca się kilka źródeł światła, takich jak lampy wpuszczane i kinkiety. Kiedy planujesz łazienkę, musisz również rozważyć, gdzie chcesz je umieścić. Nie chodzi tylko o ilość światła, ale także o jego jakość. Oświetlenie powinno być wielopoziomowe i zróżnicowane - zwłaszcza w łazienkach, które nie mają okien. Dlatego ważne jest, aby zapewnić oświetlenie dla każdej strefy.

aranżacja łazienki

Jak powinno być oświetlenie w łazience?

  • Główna, najjaśniejsza lampa.
  • Oświetlenie lustra - lampy ścienne, żarówka na ciele, taśma LED
  • Otwarte półki i oświetlenie strefy kąpielowej lub prysznicowej.
  • Opcjonalnie miękkie oświetlenie dekoracyjne, które pomoże w relaksie.

Oprócz oświetlenia, ważna jest też wentylacja, ponieważ pleśń może rosnąć w łazienkach. 

Kolejna wskazówka dotycząca projektowania łazienki to umieszczenie zlewu i prysznica w pobliżu okna. Pozwoli to uniknąć kapania wody na podłogę i da Ci więcej miejsca na umieszczenie swoich rzeczy.

funkcjonalna łazienka

Dodanie szklanych drzwi prysznicowych z haczykami pozwoli Ci trzymać ręczniki i inne przybory toaletowe w pobliżu. Możesz również zamontować półki nad zlewem, aby zwiększyć efektywność przechowywania. Pamiętaj jednak, aby unikać instalowania półek, które są zbyt szerokie. Mała półka między umywalką a lustrem może być również przydatnym miejscem na ręczniki i mydła. 

Czego potrzebujesz?

Jeśli masz problem z wymyśleniem tego, czego potrzebujesz, dobrym pomysłem jest przyjrzenie się temu, czego nie lubisz w swojej obecnej łazience. Jeśli masz duży budżet na aranżacje łazienki, pomocne może się okazać zatrudnienie projektanta wnętrz, który pomoże Ci stworzyć projekt zgodnie z Twoimi preferencjami.