• Poniedziałek, 20 września 2021

Biokominek – kiedy i gdzie warto go zamontować?

W przeciwieństwie do tradycyjnego paleniska biokominek nie jest przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń. Jednocześnie zarówno kominek, jak i biokominek we wnętrzu są cenione za ich zdolność do przekształcania przestrzeni, dodawania odrobiny komfortu i romantyczności. Biokominki można zamontować w mieszkaniu lub w domu, w którym nie ma miejsca na klasyczny kominek z kominem.

Zasada działania i charakterystyka

Biokominek pojawił się po wynalezieniu paliwa przyjaznego dla środowiska. Każdy model składa się z czterech głównych części: korpusu, komory paliwowej, palnika i portalu, w którym można obserwować płomień kierowany przez palnik. Może przypominać tradycyjne palenisko i wyglądać jak oryginalny piec. Aby uruchomić kominek, po prostu wlej paliwo do zbiornika paliwa i podpal je zapalniczką. Wielkość płomieni i czas palenia zależą od objętości zbiornika paliwa i parametrów modelu. Średnia wysokość płomienia to 20-25 cm, czas pracy 3-9 godzin (0,5 litra na 1-1,5 godziny ciągłej pracy). Temperatura różni się w granicach 400-600 ° C. Niektóre modele mają tryb blokady zwierząt i dzieci.

O biopaliwach i akcesoriach

Wszystkie modele spalają biopaliwo pozyskiwane z surowców roślinnych - etanolu o wysokiej czystości, który może występować w postaci płynnej lub żelowej. Przedrostek „eko” nadano paliwu ze względu na jego bezpieczeństwo, zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Podczas procesu spalania uwalniane jest tylko ciepło, bez dymu i sadzy. Inne produkty spalania, para wodna i dwutlenek węgla, mają niskie stężenie. W jednym cyklu spalania (jeden ładunek paliwa) uwolni się tyle dwutlenku węgla, ile wytworzą trzy średnie świece parafinowe. Biokominek obok nie zaszkodzi meblom, dywanom i dekoracji twojego wnętrza.

Instalacja

Biokominek nie ma żadnych specjalnych wymagań dotyczących umieszczenia, jednak nadal należy przestrzegać podstawowych środków ostrożności. Pomieszczenie, w którym zainstalowany jest biokominek, powinno być dobrze wentylowane, ale nie powinno mieć silnych przeciągów, a także wentylatorów i klimatyzatorów. Odległość od wszelkich elementów wnętrza musi wynosić co najmniej jeden metr, a od przedmiotów łatwopalnych, takich jak papier lub tekstylia, co najmniej półtora metra. Tradycyjny, czyli inaczej mówiąc, kominek mechaniczny rozpala się ręcznie, za pomocą zapałek lub zapalniczki. Automatyczny kominek sterowany jest zdalnie za pomocą telefonu, tabletu lub pilota. Model półautomatyczny rozpoczyna i kończy swoją pracę po wydaniu polecenia z panelu sterowania znajdującego się na samym kominku.

instalacja kominka

Otwarte i zamknięte

Różnica między typem otwartym i zamkniętym polega na konstrukcji zbiornika paliwa. Model otwarty pozwala zobaczyć ilość płynu w środku, podczas gdy typ zamknięty „chowa” palenisko wewnątrz skrzynki konstrukcji.

Projekt

Projekt może być prawie dowolny, w zależności od osobistych preferencji. Głównym wymaganiem jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, a raczej wymagana minimalna odległość od płomienia. Wierzchołek płomienia powinien znajdować się co najmniej 80 cm od powierzchni korpusu, a odległość od boku powinna wynosić co najmniej 20-25 cm. Najwygodniejszy jest mobilny kominek, który można łatwo przenieść do innego pomieszczenia. Taki model wytwarza minimum ciepła, a więcej pełni funkcję dekoracyjną we wnętrzu pomieszczenia. Mini biokominki działają na wymienne wkłady.

Dowiedz się więcej na stronie apdinteriors-blog.com