• Piątek, 19 lipca 2024

Zacznijmy od inteligentnego domu - przewodnika dla początkujących

Jeśli już to zrobiłeś, możesz się zastanawiać, co może zrobić inteligentny dom. Jeśli jesteś już doświadczonym profesjonalistą, znalazłeś się w złym miejscu: oto nasz instruktor, jak zbudować inteligentny dom od podstaw, i wszystko, co musisz wziąć pod uwagę na początku.

Inteligentny dom nie musi oznaczać zupełnie nowych i szalonych gadżetów czy robotów - choć może, jeśli chcesz. Często oznacza to tylko wymianę gadżetów, urządzeń i akcesoriów na podłączone lub zautomatyzowane wersje podobnych rzeczy - inteligentne żarówki, inteligentne termostaty, inteligentne systemy zabezpieczeń i wiele innych.

Poniżej przeprowadzimy Cię przez wszystkie najważniejsze rzeczy - co, dlaczego, jak - i wskażemy Ci kierunek innych przewodników, którzy mogą Ci pomóc, gdy skończysz zmagać się z podstawami.

Co to za mądry dom?

Podłączenie technologii w Twoim domu do sieci Wi-Fi (i siebie nawzajem) ma kilka zalet. Pierwszą z nich jest kontrola i wygoda. Możesz sterować wszystkim w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablecie, albo za pomocą inteligentnego głośnika sterowanego głosem. Dojdziemy do nich w ciągu minuty. Wiele firm z sektora smart home dąży do tego, aby ułatwić Ci życie lub zaoszczędzić Ci czasu; starają się one sprzedawać wygodę.

Po drugie, są informacje. Inteligentne gadżety domowe mogą dać Ci łatwo dostępne dane o takich rzeczach jak bezpieczeństwo - powiedzmy, dostęp do historii inteligentnych kamer bezpieczeństwa. Albo, być może, energii - inteligentne liczniki i monitory energii, które mówią Ci (i Twojemu dostawcy energii), ile energii elektrycznej i gazu przechodzisz.

Trzecią korzyścią jest automatyzacja. Jeśli nie chcesz cały czas ręcznie sterować domowymi gadżetami, możesz pójść o krok dalej i ustawić sceny, rutyny i reguły. Możesz skonfigurować pewne działania, które mają się wydarzyć po wyzwoleniu przez takie rzeczy jak wejście lub wyjście z domu/mieszkania lub aktywacja czujników. Chodzi o to, aby Twój dom poznał Ciebie i Twoją rodzinę/przyjaciół i automatycznie działał w oparciu o to, co się dzieje, bez potrzeby wprowadzania danych.

W końcu, cóż, docieramy do robotów. To naprawdę tylko degustator, ale następnym krokiem w górę od świateł, które zmieniają kolor na czerwony, gdy zgaśnie czujnik dymu, są autonomiczne gadżety, które działają same. Mówimy tu o robotach odkurzaczach, kosiarkach do trawy i robotach składanych do pralni, które obecnie istnieją. Ogólnie rzecz biorąc, kategoria ta wymaga jeszcze dużo myślenia życzeniowego. Niestety, inteligentny dom nie jest w stanie wykonać za Ciebie wszystkich domowych obowiązków - jeszcze.

Mądry dom: Gdzie zaczynasz?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od trzech rzeczy: Twojego budżetu, czasu i entuzjazmu. Szczerze mówiąc, możesz po prostu kupić jeden podłączony gadżet domowy i rozpocząć pracę z aplikacją danej marki, a następnie pracować z wszelkimi dodatkami później. Od mniej więcej pięciu lat to właśnie robi wiele osób.

Ale jeśli masz na myśli znacznie większe plany, prawdopodobnie będziesz chciał zanurzyć się w jednym z trzech dużych ekosystemów inteligentnego domu. W tej chwili, to są one:

  • Amazonka Alexa
  • Asystent Google
  • Apple HomeKit

Więc, jak masz decydować, który system inteligentnego domu jest dla ciebie najlepszy?

Urządzenia Amazon są zasilane przez Alexa, który mieszka wewnątrz swoich głośników Echo. Seria urządzeń Google nazywa się Nest/Home i jego asystent nazywa się Asystent. Platforma Apple nazywa się HomeKit, a jego asystent nazywa się Siri.

Alexa i Google Assistant są zarówno kompatybilne z ogromną liczbą innych gadżetów i urządzeń inteligentnego domu i są bardzo przyjazne dla początkujących też. Obydwa oferują teraz swoje asystentki na głośnikach innych firm, takich jak Sony, JBL, Lenovo i innych, a obydwa oferują urządzenia z ekranami - Amazon ma kilka wersji Echo Show, a inteligentne wyświetlacze Google są również coraz liczniejsze, a Nest Hub jest liderem.

Apple HomeKit to oczywisty wybór dla lojalistów Apple. Będziesz mógł kontrolować wszystko z aplikacji Apple Home na iOS, Apple TV box i głośnik Apple HomePod z własnym asystentem głosowym, Siri. Słabą stroną Apple jest to, że wciąż pozostaje daleko w tyle za pozostałymi dwoma pod względem liczby obsługiwanych urządzeń. Jednakże, jeśli jesteś świadomy ochrony prywatności, to jest lepszy wybór, ponieważ Apple jest nadal znacznie lepiej o ochronie danych osobowych, które przechwytuje.