• Czwartek, 20 czerwca 2024

Jak sprawdzić, czy w twoim łóżku są pluskwy?

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. W jaki sposób sprawdzić czy w Twoim mieszkaniu znajdują się pluskwy? 

Występujące na terenie mieszkania pluskwy mogą okazać się sporym problemem. Żywią się one ludzką krwią i uaktywniają się zwłaszcza w godzinach nocnych. Pluskwy są trudne do wykrycia i usunięcia, w jaki więc sposób rozpoznać, że występują również w Twoim domu?

Występowanie pluskw to poważny problem. Zbierają się one głównie w meblach tapicerowanych czy szparach i puszkach instalacji elektryczny, przede wszystkim w okolicach łóżka. Pluskwy są nośnikiem wielu chorób, a ich ukąszenia są irytujące i nieprzyjemne. W jaki sposób można sprawdzić czy w naszym mieszkaniu występują pluskwy? Jest to zadanie cięższe, niż mogłoby się wydawać, ponieważ są one słabo widoczne, zwłaszcza w ciągu dnia, a ich kryjówki często mieszczą się poza zasięgiem naszego wzroku.

Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy, że może żyć z pluskwami w swoim domostwie. Na ich obecność narażeni są wszyscy i niemal nigdy nie możemy być pewni, że jesteśmy od nich wolni. 

Każde domostwo należy dokładnie sprawdzić w celu ochrony przed pluskwami. Przed tym warto się trochę dowiedzieć na ich temat i nie wierzyć w niektóre popularne, lecz nieprawdziwe informacje, min. takie jak:

  • Pluskwy występują tylko w brudnych mieszkaniach
  • Brak pogryzienia jest równoznaczny z tym, że nie ma u mnie pluskiew 
  • Korzystając z ekskluzywnych noclegowni w trakcie podróży nie należy się martwić o pluskwy

Skoro pluskwy mogą występować wszędzie, do tego niezauważone, na co należy szczególnie uważać?

Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na siebie. Ślady po ugryzieniach to w wielu przypadkach jedyny ślad, który pluskwy po sobie zostawiają. Jeśli w mieszkaniu występuje podejrzenie występowanie pluskiew to poszukiwania najlepiej rozpocząć od materacy czy mebli tapicerowanych - ich najczęstszych zalążków. Są to najczęstsze miejsca występowania pluskiew głównie z dwóch powodów: mają z nich łatwy dostęp do krwi oraz łatwo się w nich ukryć. W trakcie przeglądu mebli należy zwracać uwagę na rzeczy i elementy, którym normalnie byśmy się nie przeglądali. Pomocna może okazać się latarka. Co można znaleźć w trakcie poszukiwań? Jaja oraz młode i dorosłe osobniki. Dalsze poszukiwania skierować można chociażby na stelaże łóżek, listwy przypodłogowe. Jeśli któryś z mebli jest rozkładany warto je rozłożyć i dokładnie przejrzeć wszystkie zakamarki. To samo w przypadku elementów odkręcanych. Pamiętajmy, że pluskwy szukają człowieka, dlatego należy także sprawdzić wszystkie najczęściej używane pomieszczenia, meble i urządzenia. Nadmienić należy, że pluskwy z rzadkością występują w kuchniach czy łazienkach, a wyjątkowo często w sypialniach czy salonach.

Jak postępować przy wykryciu pluskwy? 

Zalecanym krokiem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Jednak jeśli chcemy zadbać o domową, indywidualną profilaktykę to zaleca się: 

  • Wypranie i dezynfekcja ubrań oraz wszystkich materiałowych elementów w temperaturze minimum 50 stopni Celsjusza. 
  • Częsta profilaktyka czystości, odkurzanie i czyszczenie całego mieszkania i mebli (czynność zaleca się powtarzać do usunięcia problemu, nie rzadziej niż raz w tygodniu)
  • Wykorzystanie preparatu na pluskwy, który nanieść należy na zlokalizowanych gniazdach. Ważne! Nie można nakładać preparatów na przedmioty z którymi mamy bezpośredni kontakt.
  • Wstrzymanie się z zakupem nowych mebli do czasu pozbycia się problemu
  • Opróżnienie pomieszczeń w których występują pluskwy.

Więcej sprawdzonych sposobów postępowania w przypadku wykrycia pluskiew i jak je zwalczyć znajdziesz na https://ladnydom.pl/jak-zwalczyc-domowe-pluskwy-sprawdzone-sposoby .

Postępowanie przed pojawieniem się pluskiew

Domowa profilaktyka to przede wszystkim dwie kwestie. Pierwsza to zwracanie uwagi aby nie przynieść pluskiew ze sobą do domu. W tym celu należy systematycznie sprawdzać siebie oraz swoją odzież. Zwłaszcza po odwiedzinach w nowym, niesprawdzonym przez nas miejscu. Kwestią drugą jest zabezpieczenie mebli tapicerowanych w domostwie oraz dbanie o ich stan. Występujące pęknięcia czy szczeliny mogą pośrednio spowodować występowanie pluskiew. Pluskwy to problem poważny, ale można sobie z nim poradzić bez radykalnych rozwiązań. Najważniejsza jest profilaktyka i szybkość w działaniu, gdy pluskwy zostaną wykryte.