• Wtorek, 28 maja 2024

Jak zbudować dom ze zintegrowaną technologią inteligentnego domu?

Jeśli budujesz swój własny dom, masz niepowtarzalną okazję do upieczenia technologii inteligentnego domu w swoim projekcie i osiągnięcia prawdziwej automatyki domowej. Oto co należy wziąć pod uwagę
Wyobraź sobie, że przechodzisz przez drzwi wejściowe i Twoja ulubiona muzyka włącza się automatycznie lub dostajesz powiadomienie, ponieważ pada deszcz i zostawiasz otwarte okno. To wszystko jest możliwe dzięki najnowszej technologii inteligentnego domu. 

Czego potrzebujesz?

Na początek zadaj sobie pytanie, co starasz się osiągnąć. Zintegrowana technologia inteligentnego domu nie musi zwiększać wartości Twojego domu, więc dodatki, które wprowadzasz, muszą przynieść korzyści Tobie i Twojej rodzinie. Być może chcesz oszczędzać energię za pomocą systemu automatycznego, a może chcesz stworzyć zabójczy pakiet rozrywkowy.

Cokolwiek to jest, bądź od początku jasny co do swoich celów i nie rozpraszaj się najjaśniejszymi gadżetami na rynku, jeśli nie wspierają one Twoich potrzeb życiowych.

Ważne jest również, aby zastanowić się, jak Twoje potrzeby będą się zmieniać w czasie. Początkowo należy skupić się na tym, aby infrastruktura Twojego domu była przyjazna dla inteligentnych domów, z punktami dostępu do danych, które mogą wytrzymać przyszłe innowacje i dostosować się do najnowszych osiągnięć technologicznych.

Poza Aleksą 

Tworzenie inteligentnego domu to nie tylko kupno Amazon Echo, inteligentnego termostatu lub innych inteligentnych urządzeń domowych, choć może to być tańsza opcja w krótkim czasie. Podczas gdy te podłączone do Internetu gadżety mogą pomóc osiągnąć pewien poziom kontroli, to co mogą zrobić jest ograniczone.

Jeśli posiadasz wiele produktów, połączenie różnych urządzeń i stworzenie holistycznego systemu automatyki inteligentnego domu może być wyzwaniem i wszystkie one muszą być kontrolowane za pomocą własnych aplikacji.

Dlaczego każdy nowy budynek powinien być inteligentnym domem
Skorzystaj z porady firmy Amazon, która zainwestowała w projekt prefabrykowanego inteligentnego domu, który może zmienić sposób, w jaki myślimy o technologii w naszych domach. Kompletny system automatyki domowej instynktownie wie, co robić, gdy przy ograniczonym nakładzie pracy po ustaleniu harmonogramów. Dzięki profesjonalnej instalacji infrastruktury i systemów w samodzielnym budynku, można stworzyć dom, który może być sterowany z jednej centralnej aplikacji z przyciskami, które mogą wykonywać więcej niż jedną pracę - na przykład włączać oświetlenie i muzykę.

Podczas gdy wiele autonomicznych urządzeń inteligentnego domu może przestać być obsługiwane i stać się przestarzałe w stosunkowo krótkim czasie, niektóre zintegrowane systemy inteligentnego domu mogą trwać dłużej i dostosować się do Twoich potrzeb w miarę ich zmiany, przy stałym wsparciu ze strony instalatora - choć będzie to kosztować z czasem. Takie podejście ma sens, jeśli tworzysz dom rodzinny, w którym zamierzasz mieszkać przez długi czas.

Kolejną zaletą inteligentnego domu jest to, że można go zaprojektować tak, aby był jak najbardziej energooszczędny. Można nawet rozważyć instalację paneli słonecznych lub okablowania, aby dodać je później, lub elektryczny punkt ładowania samochodu.

Jaką inteligentną technikę domową możesz dodać?

Więc co powinieneś myśleć o włączeniu i ile to może dodać do kosztów Twojej budowy?

Głównymi elementami są oświetlenie, ogrzewanie i bezpieczeństwo, ale jest wiele innych rzeczy w domu, które mogą być zautomatyzowane, takie jak dostęp do nieruchomości lub inteligentne żaluzje okienne, które mogą regulować temperaturę, i można dodać systemy rozrywki, takie jak multiroom audio, ale te dodatki wszystko dodać do kosztów.

Sprawdź również : Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach. Krzysztof Penderecki stworzył ważny ośrodek kultury i edukacji >>

A co z kompletnymi systemami inteligentnego domu?

Loxone (na zdjęciu na górze) jest jedną z firm, które wytwarzają produkty i oprogramowanie dla inteligentnych domów dostosowane do samodzielnego budowania. Za pośrednictwem partnerskich instalatorów, tworzą oni kompletne systemy, które są płynnie zintegrowane z Twoim domem. Na przykład, będzie on używał tych samych czujników ruchu do sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i alarmem przeciwwłamaniowym.

"Profesjonalnie zainstalowany system Real Smart Home, obejmujący oświetlenie, ogrzewanie i bezpieczeństwo, będzie kosztował około 5% kosztów budowy" - mówi dyrektor zarządzający Loxone w Wielkiej Brytanii, Philipp Schuster. "Jeśli dodasz kontrolę dostępu i inteligentny domofon, budżet wyniesie w sumie 10%, a wliczając w to audio wielopokojowe i automatyczne żaluzje, budżet 15%".  

Średni koszt budowy typowego domu budowanego na własny użytek w Wielkiej Brytanii wynosi 270.000 funtów, wynika z raportu rynkowego Self & Custom Build Market opublikowanego przez magazyn Homebuilding & Renovating w 2017 roku.

Oznacza to, że w 5% koszt stworzenia inteligentnego domu Loxone wyniósłby około 13.500 funtów, zwiększając się do 40.500 funtów dla opcji 15%. Podczas tworzenia inteligentnego domu może pochodzić z wysoką cenę tagu, warto pamiętać, że niektóre z tych kosztów zastąpi to, co normalnie można wydać na konwencjonalnych urządzeń i okablowania.

Wybierz metodę "pick 'n' mix".

Alternatywnie, możesz skorzystać z firmy, która zintegruje produkty różnych producentów w Twoim domu, aby stworzyć jeden ogólny system kontrolowany przez jedną centralną aplikację. 

Jedną z takich firm jest TwentyTwo Integration. Dyrektor Andy Jack mówi: "Rozwiązanie jednopokojowe wykorzystujące system sterowania Control4 i zawierające oświetlenie, telewizor i głośniki kosztowałoby prawdopodobnie od 3 000 do 4 000 funtów za sprzęt plus 800 do 1 000 funtów za instalację. Zintegrowany system bezpieczeństwa kosztowałby ponad 1000 funtów po uwzględnieniu takich elementów jak czujniki i styki drzwiowe i okienne plus 500-Ł1000 funtów za instalację".

Firma korzysta również z systemów sterowania Crestron, które są bardziej konfigurowalne, więc kosztują około 15%-20% więcej.

Instalator inteligentnego domu można znaleźć na stronie internetowej Cedia. Cedia jest globalnym organem handlowym branży technologii domowych, a firmy członkowskie zobowiązują się do przestrzegania kodeksu etycznego.

Znaczenie przewodowej sieci danych  

Aby system inteligentnego domu działał dobrze, wiele osób decyduje się na zainstalowanie infrastruktury przewodowej do przenoszenia niezbędnych danych, zamiast polegać tylko na sieci wi-fi, która może być zawodna z powodu zakłóceń z sąsiednich sieci lub słabego sygnału.

Jeśli chcesz włączyć konfigurację wi-fi, ważne jest, aby dokładnie rozważyć materiały budowlane Twojego domu, ponieważ takie jak izolacja foliowa i ogrzewanie podłogowe mogą faktycznie blokować sygnały wi-fi. Należy również zadbać o to, aby w każdym pomieszczeniu głównym zainstalowano punkty wi-fi, aby zapewnić mocny i spójny sygnał wi-fi.

Większość dostawców zaleca co najmniej, aby podstawową sieć była okablowana, ale dobrze jest również prowadzić okablowanie danych do konkretnych urządzeń, takich jak telewizor. Sieć wi-fi może być wtedy wykorzystywana tylko do urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

W przypadku większości automatyki domowej wystarczające jest okablowanie Kat. 5, Kat. 5e lub Kat. 6. Do niedawna Loxone zalecał Cat 7 dla swoich systemów inteligentnego domu, ale teraz ma własne okablowanie, zwane Tree, które łączy w sobie okablowanie elektryczne i danych w jednym. Konwencjonalne okablowanie do transmisji danych musi być zainstalowane oddzielnie od okablowania elektrycznego. Może to być zrobione przez elektryka i prawdopodobnie ustawić z powrotem od 50 do 60 funtów za punkt (np. gniazdo).   

Przychodzące połączenie internetowe musi być również szybkie. Jeśli w Twojej okolicy nie ma sieci kablowej lub światłowodowej, Internet satelitarny jest opcją, ale wiążą się z nim dodatkowe koszty instalacji, a wykorzystanie danych nie jest zazwyczaj nieograniczone.

Inteligentny dom Loxone nie potrzebuje połączenia internetowego do działania - chyba że chcesz mieć możliwość kontrolowania czegoś, gdy jesteś poza domem. A ponieważ wszystkie dane są przetwarzane w Twoim domu, a nie w chmurze, nie ma żadnych potencjalnych problemów z prywatnością danych związanych z urządzeniami "internet przedmiotów" (IoT).

Inteligentne oświetlenie

Inteligentny system oświetlenia daje Ci kontrolę nad barwą i jasnością oświetlenia w różnych pomieszczeniach, aby stworzyć pożądany nastrój. Z gotowym inteligentnym oświetleniem, takim jak Philips Hue, możesz sterować za pomocą aplikacji lub Amazon Echo, ale niektóre systemy, takie jak Loxone, będą używać czujników ruchu zainstalowanych w każdym pomieszczeniu. Oznacza to, że włącza się automatycznie zgodnie z Twoimi ustawieniami, gdy wchodzisz do pomieszczenia. Czujniki dotykowe są również zamontowane. Sprawdź więcej sekretów inteligentnego domu, które każdy powinien znać.